loader-img
loader-img-2
آموزش کلر زنی استخر در سه گام


کلر ماده‌ای است که برای ضد عفونی و بهداشتی کردن یک استخر و محافظت از آن در مقابل رشد باکتری و جلبک مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلر به سه شکل مایع، دانه‌ای شکل و یا به شکل قرص در بازار موجود می‌باشد. طبق استانداردهای وزارت بهداشت برای اثر بخشی مناسب کلر باید غلظتی بین 1 تا 3 ppm داشته باشد.


بازرسی استخر
برای اینکه بتوان با خیال راحت از یک استخر استفاده کرد، بسیار مهم است که بر مقدار مواد شیمیایی موجود در آن نظارت شود. برای این منظور می‌توان از نوارهای تست کلر استفاده کرد. روش کار به این صورت است که یکی از نوارها را برای چند ثانیه درون آب استخر نگه داشته و سپس با راهنمای روی جعبه چک می‌کنند. با این تست مقدار مواد شیمیایی دورن استخر مشخص شده و می‌توان در صورت نیاز اقدام به کلر زنی کرد.


وارد کردن شوک به استخر
به اضافه کردن ناگهانی مقدار زیادی کلر به استخر (3 تا 5 برابر مقدار نرمال کلر زنی) در مدت زمان کوتاه، وارد کردن شک به استخر (Pool Shocking) گفته می‌شود. وارد کردن شک به استخر یک گام مهم در نگهداری از استخر است که باعث از بین رفتن باکتری‌ها و هر نوع جلبک موجود در استخر می‌شود. وارد کردن شک به استخر باید ماهانه یک بار و برای استخرهای آب گرم دو بار انجام شود. توصیه می‌شود که در استخر رو باز، وارد کردن شک به استخر بعد از غروب آفتاب انجام شود.


استفاده از دستگاه کلر زنی اتوماتیک
بسیاری از افراد استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک کلر زنی را به این دلیل که همیشه استخر را برای شنا آماده نگه می‌دارد و باعث صرفه جویی در زمان می شود ترجیح می‌دهند. در صورتی که این دستگاه به درستی تنظیم شده باشد، تنها نیاز به بازرسی هفتگی دارد. راه دیگر کلر زنی به استخر، قرار دادن قرص‌های 3 اینچی کلر درون شناور های کلر استخر است.

2020 © Copyright - almaatech.ir