آشنایی با کولر گازی

 


کولر گازی در صنعت تهویه و تبرید از جایگاه خاصی برخوردار است زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد. برخلاف کولرهای آبی، رطوبت را افزایش نمی‌دهد. از این جهت کولر گازی برای محیط های شرجی بسیار مناسب است.

کولر گازی معمولا در دو مدل ساخته می‌شوند:

کولر گازی‌های یک تکه یا پنجره‌ای
کولر گازی‌های دو تکه یا اسپلیت

کولر گازی‌های یک تکه‌ی دیواری، یا کولر گازی پشت پنجره‌ای، خیلی متداول و مورد توجه می‌باشد و به آسانی در داخل قلب پنجره نصب می‌شود.

 

 

 

 

ساختمان کولر گازی

در کمپرسور کولر گازی دو مکانیسم به کار گرفته شده است. نوعی از این کمپرسورها از پیستون و میل لنگ طراحی شده‌اند. اما نوع دیگری از کمپرسورها فاقد پیستون و میل لنگ می‌باشد و موتور در حال چرخش (به واسطه‌ی فرم خاص) گاز را از مسیر ورودی مکیده و آن را وارد لوله رفت می‌سازد این نوع کمپرسورها را کمپرسورهای دورانی می‌نامند. در کولر گازی از دو پروانه استفاده می‌شود که عموما بر روی یک محور اصلی سوار شده‌اند.
یکی از پروانه‌های کولر گازی هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن، کندانسور، گرما را به محیط خارجی منزل یا محل کار می‌راند، پروانه‌ی دوم کولر گازی که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن از میان اوپراتور، سرما را به محیط وارد می‌سازد.

در کولر گازی‌های دو تکه، کمپرسور و کندانسور در واحدی به نام یونیت خارجی تعبیه شده‌اند. این واحد در خارج از ساختمان نصب می‌شود. واحد تبخیر یا اواپراتور و شیر انبساط نیز در یک واحد به نام یونیت داخلی تعبیه شده‌اند. کولر گازی‌های دو تکه عموما دارای دستگاه کنترل از راه دور می‌باشند. هوا در جهت ورود به محیط منزل یا محل کار از دریچه‌ی مخصوصی که به خروجی هوا معروف است می‌گذرد. به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار و موارد مشابه به داخل محیط منزل یا محل کار، پشت خروجی هوا، فیلتر سیمی یا اسفنجی تعبیه می‌شود.
گاهی ممکن است به دلیل عدم تنظیم ترموستات و یا ازدیاد گاز شارژ شده اواپراتور و یا قسمتی از لوله برگشتی کولر گازی برفک یا یخ‌ها ذوب شوند و در نتیجه آب از جدارهای کولر گازی سرریز کند. برای پیشگیری از این مشکل ترتیبی اتخاذ شده است که در صورت بروز حالت فوق آب به خارج از کولر گازی هدایت شود. این وظیفه بر عهده سینی زیر کولر گازی است.
در گوشه‌ای از سینی، لوله‌ی مخصوصی تعبیه شده است که این آب‌ها از آن خارج می‌شود. برای جلوگیری از ریزش آب از کولر گازی، عموما به لوله‌ی مذکور شیلنگی متصل می‌شود و با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط جلوگیری می‌شود.

 

 

 

 

 

 

نحوه‌ی سرماسازی در کولر گازی

چگونگی ایجاد سرما در بسیاری از وسایل سرماساز مانند کولر گازی، یخچال، آب سردکن و... مشابه است، در کولر گازی، همانند یخچال، از تبدیل گاز به مایع به وسیله‌ی افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود برای رسیدن به هدف مورد نظر (خنک کردن محیط) استفاده می‌کنند. در کولر گازی کندانسور به وسیله‌ی هوای دمیده شده بر روی کولر گازی  گرمای لازم را از دست داده و گرما به محیط منتقل می‌شود و هوای گذرنده از اوپراتور سرد شده و محیط داخلی را سرد می‌کند.
 

 

 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir