آشنایی با فن کویل


فن کویل (Fancoil) دستگاهی است که از کویل‌های (لوله‌های) گرم، سرد و یک فن و موتور و دریچه تشکیل شده که در سیستم‌های تهویه مطبوع، ساختمان‌ها، مراکز تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فن کویل‌ها معمولا به کانال متصل نمی‌شوند کاربرد آن‌ها برای کنترل دمای محیطی است که در آن نصب می‌شوند. توسط کلید on/off یا با ترموستات کار می‌کنند. آن‌ها ممکن است در کابین‌های ایستاده، درون دیوارها یا سقف‌های کاذب نصب شوند. فن کویل معمولا هوا را به طور مستقیم تخلیه می‌کند هر چند برخی ممکن است به کانال‌های کوتاه نصب شوند.

فن‌ها به خاطر سادگی مقرون به صرفه‌تر از استفاده از سیستم‌های کانالی یا حرارت مرکزی که با هواساز کار می‌کنند، می‌باشند. اگر چه به دلیل قرارگیری در محیط سر و صدای زیادی دارند. فن‌ها به دو حالت افقی و عمودی نصب می‌شوند.


انواع فن کویل
فن کویل ایستاده
در جاهایی که فاصله‌ی کف اتاق تا زیر پنجره کم باشد می‌توان از نوع کوتاه آن استفاده کرد بدین ترتیب هوادهی یا به طرف بالا و یا به سمت جلو خواهد بود صدای این فن کویل‌ها از این جهت که در اتاق قرار دارند (آپارتمان‌ها) ناراحت کننده است. ولی این امر برای ادارات راهروی خوابگاه‌ها و اماکنی که رفت و آمد در آنجا زیاد است مشکل تلقی نمی‌شود.

فن کویل سقفی کابینی
زیر سقف نصب می شوند هوادهی در این فن کویل‌ها از دریچه جلو و جهت آن افقی است. این نوع فن کویل به صورت روکار نصب می‌شود.

فن کویل سقفی
بالای سقف کاذب نصب می‌شوند به همین جهت صدای آن‌ها نسبت به دو مورد قبلی کم‌تر است. مشکل این نوع فن کویل‌ها، عدم دسترسی آسان برای تعمیر یا تعویض فیلتر است.


طراحی و عملکرد فن کویل
کویل‌ها، آب گرم یا سرد را از واحد مرکزی دریافت کرده و در تهویه مطبوع استفاده می‌کنند. به طور کلی فن کویل‌ها می‌توانند ترموستات سرخود داشته باشند یا توسط سیمی به ترموستات کنترلی وصل گردند. اما در ساختمان‌های مدرن با سیستم مدیریت انرژی ساختمان (BEMS) توسط سیستم دیجیتالی کنترل می‌شود.

در فن کویل‌ها آب سرد یا گرم از درون کویل‌ها برای تغییر وضعیت فضا منتقل می‌شود، تجهیزات استفاده شده در تهویه مطبوع ساختمان‌ها برای حذف گرما چیلر یا برج خنک کننده و برای گرم کردن بویلر و هیتر می‌باشد.

فن کویل‌ها به دو بخش تقسیم می‌شود: 2 لوله‌ای یا 4 لوله‌ای.
در فن کویل دو لوله‌ای یک لوله تغذیه آب و یک لوله برگشت داریم. لوله تغذیه، آب گرم یا سرد را با توجه به فصل سال تهیه می‌کند. در فن کویل 4 لوله‌ای 2 لوله آب تغذیه و 2 لوله برگشت وجود دارد. در این شرایط می‌توانیم آب گرم یا سرد را به صورت هم زمان برای مکان‌هایی که نیاز به گرما و سرما در بخش‌های مختلف ساختمان داریم فراهم کنیم. شبکه لوله کشی فن کویل‌ها به فرم‌های «برگشت مستقیم» یا «برگشت معکوس» یا «مجموعه‌ای جدا» می‌باشد که در فصل 12هندبوک اشری «سیستم‌ها و تجهیزات 2008» کامل شرح داده شده.

بسته به دمای آب سرد و رطوبت نسبی فضا این احتمال وجود دارد کویل خنک کننده جریان هوا را خشک کند و بر اثر این فرایند نیاز به تولید کندانسه‌هایی دارد که درین شود. فن کویل‌ها برای این منظور دارای یک ظرف تخلیه می‌باشند. ساده‌ترین وسیله برای تخلیه میعانات از چند فن کویل استفاده از اتصالاتی است که به نقطه‌ای مناسب تخلیه شود.


موتور فن کویل
کنترل سرعت موتور فن در داخل یک فن کویل برای تنظیم سرمایش و گرمایش فضای مورد نظر ضروری است. برخی از تولیدکنندگان کنترل این سرعت را با تنظیم شیر آب در ترانسفورماتور AC برای تامین قدرت موتور فن ایجاد می‌کنند که معمولا این تنظیمات در مرحله راه اندازی و ساخت ساختمان انجام می‌گیرد. سوییچ ساده کنترل سرعت فن برای افراد ساکن در محل دارای درجات مختلفی می‌باشد (Off / High / Medi‌um / Low). سیستم‌های مدیریت انرژی ساختمان به طور اتوماتیک سرعت فن و دمای اتاق را کنترل می‌کنند. موتور فن‌ها اغلب AC یا با خازن دائمی اسپلیت می‌باشند. اما اخیرا موتورهای DC  با تبدیل‌های الکترونیکی طراحی شده که قابلیت زیادی در صرفه جویی انرژی، هزینه‌های اولیه و بازگشت سرمایه دارند.


توزیع هوا در فن کویل
فن کویل‌ها یکی از راه های مختلف توزیع هوا در اتاق می‌باشد. به این دلیل که می‌توان آن را با تمام دریچه‌ها و دیفیوزرهای داخلی ساختمان مطابقت داد. آن‌ها همچنین می‌توانند اتاق‌ها را توسط کانال‌های هوای جداگانه تهویه کنند یعنی یک واحد جهت انتشار در منطقه‌ای بزرگ. برای آگاهی از بهترین شرایط هوایی داخل، دانستن چند قانون ضروری است. اول اینکه سرعت پرتاب هوا در خروجی کانال کم‌تر از 3m/s باشد و دوم دمای هوا بالاتر از 11 درجه سلسیوس بوده و دریچه‌ها با حجم هوای اتاق مطابقت داشته باشد. شمایی از توزیع هوا در اتاق در شکل مقابل نشان داده شده است.


نگه داری فن کویل
فن کویل‌ها باید از لحاظ راندمان بهینه در سال کنترل شوند. مهم‌ترین بخش نگه داری فیلترها می‌باشند که باید شسته یا تعویض شوند. اگر فیلترها به طور مرتب تمیز نشوند حجم هوای خروجی از آن‌ها کم شده و به فن فشار وارد می‌کند. موارد دیگری که نیاز به کنترل دارند فن‌ها، کویل و سینی تخلیه می باشد.


مزایای فن کویل
با استفاده از فن کویل‌ها تجهیزات مرکزی گرمایش، سرمایش کوچک‌تر می‌شود.
این سیستم صرفا نیاز به لوله کشی دارد که فضای کم‌تری نسبت به کانال کشی اشغال می‌کند.
نصب لوله کشی و سیم کشی راحت‌تر از کانال کشی می‌باشد.
قسمت‌های بدون سکنه ساختمان می‌تواند خاموش باشد که در هزینه صرفه جویی می‌شود. (مناطق قابل کنترل‌اند.)
قابلیت نفوذ 0 از هوای بیرون را دارد.

 
معایب فن کویل
این سیستم‌ها نیاز به نگه داری بیش‌تری نسبت به سیستم‌های تمام هوا دارند.
کندانسه‌ها در هر واحد باید دفع گردند.
مناطق داخلی ممکن است نیاز به کانال‌های جداگانه جهت خروج هوا داشته باشند.

2020 © Copyright - almaatech.ir