آشنایی با انواع چیلر جذبی و مینی چیلر

 


چیلرهای جذبی یکی از انواع وسایل تولید سرما هستند. این نوع از چیلرها با استفاده از آب مقطر و لیتیم بروماید عمل می‌نمایند.

چیلر جذبی دارای قسمت های مختلفی است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1- کندانسور
2- ژنراتور
3- اواپراتور
4- جذب کننده - ابزربر
5- پمپ
6- برح خنک کننده

خروجی سیستم‌های چیلر جذبی، آب خنک در درجه حرارتی در حدود 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد است. از این آب می‌توان برای سرمایش محیط استفاده کرد.


    طرز کار چیلرهای جذبی

در سیستم‌های جذبی از کمپرسور گرمایی (شامل ژنراتور، ابزربر، پمپ و مبدل حرارتی) برای جوشش مبرد در محوطه‌ای از محلول لیتیم بروماید و فشرده سازی بخار مبرد در فشار بالا استفاده می‌شود. افزایش فشار مبرد، دمای تراکم را نیز افزایش می‌دهد و این یعنی بخار مبرد در دما و فشار بالاتر به مایع تبدیل می‌شود. از آن‌جایی که دمای تراکم بیش‌تر از دمای محیط است، حرارت از کندانسور به محیط منتقل می‌شود. مایع فشار بالا پس از عبور از یک دریچه فشارش تقلیل می‌یابد و با ادامه روند کاهش فشار نقطه جوش پایین می‌آید. سپس این مایع فشار پایین وارد اواپراتور شده و می‌جوشد. از آن جا که دمای جوش اکنون پایین‌تر از دمای هوا است، حرارت از هوا به مبرد منتقل شده و مبرد می‌جوشد و خود هوا خنک می‌شود.

بخار مبرد دوباره وارد ابزربر شده و در آن جا توسط لیتیم بروماید حرارتش گرفته و کندانس می‌گردد. لیتیم بروماید با جذب حرارت رقیق شده و به ژنراتور پمپ می‌شود؛ از آن‌جایی که این محلول نمی‌جوشد با افزودن حرارت، بخشی از محلول بخار شده و به راحتی از آن جدا شده و لیتیم بروماید خالص مجدد وارد ابزربر می‌شود و این روند همواره تکرار می‌گردد.

 

 

 

 

انواع چیلر جذبی

چیلرهای جذبی یا از بخار به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند و یا از گرمای آب گرم این انرژی را تامین می‌کنند اما امروزه نیز یک سری جدید از چیلرهای جذبی در بازارعرضه شده است که به چیلرهای جذبی شعله مستقیم معروف می‌باشند. این نوع از چیلرها بر روی خود یک مشعل نصب شده دارند و ازگرمای این مشعل به عنوان ژنراتور استفاده می‌کنند. چیلرهای شعله مستقیم دارای معایبی نیز می‌باشند.

در سیستم‌های حرارت مرکزی و تهویه مطبوع معمولا از بویلری که برای گرمایش ساختمان استفاده می‌شود، بهره می‌گیرند تا نقش ژنراتور را برای این چیلرها ایفا کند.

موتور خانه‌های بخار یکی از رایج‌ترین انواع سیستم‌های حرارت مرکزی و تهویه مطبوع هستند که در کنار خود چیلر‌های تراکمی نیز دارند تا هم گرمایش و هم سرمایش ساختمان را فراهم آوردند.
 

 

 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir